Connect with us

Kripto Haber

Polkadot Nedir?

Yayınlayan

on

Polkadot

Polkadot (DOT) bazen ETH’nin en büyük rakiplerinden biri olarak görüldü. Peki kripto para biriminin arkasında ne var?

Polkadot, Ethereum kurucu ortağı Gavin Woods ile güçlü bir desteğe sahip projedir. Proje başından itibaren birlikte çalışabilirlik ilkesine bağlı kalmıştır. Proje, farklı kripto para birimleri veya blok zincirleri arasında bir köprü sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Palkadot Ne Yapar?

Bu projenin temeli röle zinciridir.  Polkadot blok zincirinin kalbidir. Diğer ağların Polkadot’a bağlanabileceği yuva adı verilen arayüzlere sahiptir. Yani istediğiniz ağdan palkadot ağına bağlanabilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için “parachains” kullanmanız gerekmektedir. Bunlar, ağ içinde birbirleriyle veri ve varlık alışverişi yapabilir ve köprüler aracılığıyla diğer harici ağlara bağlanabilir. Yuvalara kenetlenirler ve kollarını diğer blok zincirlerine doğru uzatırlar. Adeta bir örümcek ağı misali.

Sonuç olarak, Polkadot özel kullanım alanı oluşturmaktadır. Bunun amaçlarından biri de blockchain üçlemesini çözmek. Bu, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği dengelemenin genel zorluğudur. Palkadot bu alanı diğer üçüncü taraf ağ yapılarının haberleşmesi için yardımcı olur.

Zaten adlandırılmış olan köprüler, Bitcoin’i Ethereum blok zincirine aktarmayı da mümkün kılar. Bu da Bitcoin’in DeFi alanında da kullanılmasını mümkün kılıyor. Bitcoin ve Ethereum’u buluşturmamızı sağlıyor.

Ağ, bir risk kanıtı mekanizması kullanılarak güvence altına alınmıştır. Bu fikir birliğinde güvenliği sağlamak için parasal teşvikler var. Çünkü ağı güvenli hale getirmeyi kabul eden ve DOT coinlerini ağa yatıran herkes karşılığında ek coin alacaktır.

Polkadot DOT Coin Nedir?

Bahsedilen staking işlevlerine ek olarak, DOT coin ek işlevleri vardır. Ayrıca yeni blok zincirleri oluşturmak ve bunları aktarma zincirine bağlamak için de gereklidirler. DOT aynı zamanda bir yönetişim belirtecidir. Polkadot bitcoin’în sert düşüşü ile birlikte 4 seviyelerini görmüştü.

Birçok yatırımcı Polkadot geleceğini görerek yatırımlarını bu şekilde devam ettiriyor. Fakat web3 projelerine olan ilgi git gide azalıyor. Bill Gates açıklamaları bu ilginin düşmesindeki en büyük etkenlerden biri olmaktadır.

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. parmfreek

    Nisan 7, 2023 at 12:36 am

    Polkadot takip ettiğim web3 tokenler arasında ilk sırada yer alıyor. Umarım gelecekte btc yükselişi ile beraber uçağaız.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022