Connect with us

Kripto Haber

IOTA, Shimmer EVM Test Zincirini Başlattı

Yayınlayan

on

IOTA- Shimmer

ShimmerEVM, IOTA’yı Ethereum’un DeFi ekosistemiyle bağlar. Bugünkü Testnet-Launch, Coordicide için yol hazırlıyor.

Bugün Nesnelerin İnterneti projesi IOTA, ShimmerEVM’nin test ağı başlatımını duyurdu. Blockchain, IOTA’nın kardeş ağı Shimmer ve Ethereum ekosistemi arasındaki akıllı sözleşmelerin merkezi olacak – DeFi alanına bağlanma için önemli bir adım. Bir stres testinde, test ağı hatalar için kontrol edilecek. Ayrıca, IOTA’nın koordinatörünü ortadan kaldırarak merkezsizleştirme hedefi de ShimmerEVM tarafından hazırlanıyor.

IOTA DeFi Alanına Giriş Yapıyor

Kripto alanında etkileşim kabiliyeti denildiğinde, özellikle merkezsiz uygulamalar için en büyük düğüm noktası olan Ethereum’a bağlanma kastedilir. Bunun için, blok zincirleri Ethereum mimarisine entegre edilmelidir.

Ethereum’un kuralları, sözde sanal makineyi oluşturur. ShimmerEVM ağı EVM Ethereum Sanal Makinesi için kısaltmadır – IOTA’nın yükseltme rampası Shimmer’ı Ethereum ile birleştirir ve akıllı sözleşme uygulamaları uyumlu hale getirilir.

Dave de Fijter, IOTA’da Smart Contract Mühendislik Direktörü, BTC-ECHO’ya açıkladığı gibi ShimmerEVM, bir köprü olarak hizmet eder: “Varlıklar, ShimmerEVM’de, Shimmer’da ve Shimmer üzerinde kurulabilen herhangi bir diğer zincirde kullanılabilir, herhangi bir halka açık veya özel zincir olup olmadığına bakılmaksızın”. De Fijter, “çekirdek mimarisinin” “yüksek derecede özelleştirilebilir ve esnek” olduğunu belirtiyor.

Coordicide İçin Önemli Bir Adım

Bu, varlıkların EVM Zincirleri ve Shimmer Ağı arasında aktarılabilmesine izin veren “Magic Smart Contracts” denilen şeylere dayanır. Avantajı: Transfer için köprülere ihtiyaç duyulmaz ve köprüler geçmişte sıklıkla hatalı olduğu kanıtlanmıştır. IOTA baş geliştiricisi Dominik Schiener, Testnet-Launch’ı “Shimmer ve IOTA’da gelecekteki ekosistem projelerinin tanıtımı için önemli bir adım” olarak değerlendiriyor.

DeFi alanına bağlanarak uygulama seçenekleri portföyü önemli ölçüde genişliyor. Dave de Fijter, “yenilikçi projelerle yeni bir ekosistemin başlangıcı” olarak adlandırıyor. Ayrıca, “Coordicide” olarak bilinen merkezi kontrol ünitesinin kaldırılması gibi hedeflerine de IOTA bir adım daha yaklaşıyor.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022