Connect with us

Kripto Haber

Dinamik NFT’ler: Yeni nesil dijital varlıklar mı?

Yayınlayan

on

Dinamik NFT

Değiştirilemez dinamik belirteçler: Yeni NFT’lerin arkasında ne var ve hangi projeler halihazırda onlarla çalışıyor?

Takas edilemez jetonların dünyası sürekli olarak gelişmektedir. NFT’lerin DeFi uygulamalarına artan entegrasyonuna ek olarak , dinamik NFT’ler şu anda NFT alanındaki en büyük yeni trendlerden biridir . Dinamik NFT’ler, meta verileri ve görsel temsili belirli koşullar altında değişebilen misli olmayan tokenlerdir, statik NFT’ler ise değişmezdir ve kimin sahibi olduğuna veya ne sıklıkta alınıp satıldığına bakılmaksızın görsel ve içerik özelliklerini korur.

Dinamik bir NFT böyle çalışır

Dinamik NFT’ler, Ethereum gibi bir blockchain platformunda oluşturulan akıllı sözleşmeler temelinde çalışır . Bu akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan programlanabilir sözleşmelerdir. Dinamik NFT’ler söz konusu olduğunda, bu koşullar genellikle NFT’nin görsel veya içerik özelliklerindeki değişikliklerle ilişkilendirilir.

Bu nedenle, bu dinamik NFT’lerin temeli, harici veri kaynaklarına veya kullanıcı etkileşimlerine tepki verecek şekilde programlanmış akıllı sözleşmelerdir.

Dinamik NFT’lerin pratik kullanım örneklerine ilişkin bazı örnekler şunlardır:

  1. Hava durumu, hisse senedi fiyatları veya sosyal ağlar gibi gerçek zamanlı verilere göre değişen NFT’ler .
  2. Zaman içinde yükseltilebilen veya özelleştirilebilen ticaret kartları veya blockchain oyun öğeleri .
  3. Sahiplerinin etkileşimlerine yanıt veren ve buna göre gelişen dijital evcil hayvanlar veya avatarlar.
  4. Özel içerik veya etkinliklere erişim belirteçleri olarak hizmet veren ve katıldığı etkinliklerin sayısına göre tasarımı değişen NFT’ler.

Genel olarak, dinamik NFT’ler, sahiplerine ve çevrelerine duyarlı olabilen benzersiz ve değişen içerik sağlayarak kullanıcılar için daha ilgi çekici ve özelleştirilebilir bir deneyim sağlayabilir.

Bu projeler zaten dinamik NFT’lerle çalışıyor

Adidas , NFT koleksiyonu Adidas ALTS ile dinamik özelliklere sahip en büyük NFT projelerinden birine sahip olan en ünlü şirketlerden biridir. Adidas’ın ALTS NFT’leri , Adidas metaverse içinde sahipleri için dijital kimlikler ve avatarlar olarak hizmet ediyor. Yalnızca bu NFT’lerin sahiplerine sunulan özel içeriğe, etkinliklere ve avantajlara erişim sağlarlar.

Async Art, sanatçıların dinamik dijital sanat eserleri oluşturmasını, satın almasını ve satmasını sağlayan bir platformdur. Async’in şablon sistemini kullanan sanatçılar, koleksiyoncu etkileşimleri yoluyla veya belirli bir programa göre değişen sanat eserlerini yayınlayabilir.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022